خوشم اومد 9 تعداد نمایش 1643 1398-01-28

پارکینسون و گفتاردرمانی - دکتر راضیه رضوانی

گفتاردرمانی صدا درمانی

دکتر راضیه رضوانی . . موضوعی که قصد دارم. درباره آن صحبت کنم. بیماری پارکینسون و گفتار درمانی بیماری پارکینسون اختلال عصبی است. اختلال پیشرونده است و باعث لرزش و سفتی عضلانی ممکن است بشود. بیماری پارکینسون دارید و شما می‌خواهید. صدای بلندتر با قدرت بیشتری و کیفیت بالاتر می‌خواهید … می‌خواهم. به شما چند تمرین درمنزل بدهم. به شما پیشنهاد می‌کنم. یک گفتاردرمانگر پیدا کنید که با آنهایی کار می‌کند که یک برنامه فشرده بهشان ارایه می‌دهد که این یک تفاوت بزرگ درمان هست. به شما یک تمرین خانگی می‌دهیم که می‌توانید. انجام دهید. اولین چیزی که می‌خواهم. انجام دهید. یادگیری تکنیک‌های تنفس صحیح است.

نفس انرژی است که پشت صدای شماست اگر نفس ضعیف داشته باشید بنابراین به دنبال آن یک صدای ضعیف خواهید داشت . . دیافراگمتان ( زیر ریه‌ها ) را راست کنید وقتی هوا را به داخل می‌کشید. لگن شما باید. بیرون داده شود وقتی نفس را بیرون میدهید باید. این کار را بکنید زمانی که شما تمرینات بعدی انجام می‌دهید میخواهم که فکر کنید. در مورد وقتی که در حال صحبت کردن یا گفتن یک صدا هستید. یک راه فشار از پایین ( دیافراگم ) . . نه از گلویتان تفاوت بین این می‌تواند. صدایی باشد. مانند این و برای اولین تمرین است. آنچه ما آواسازی پایدارمی نامیم یا AW . . شما می‌توانید.

این کار را جلو آینه انجام دهید یا می‌توانید. صدای خود را ضبط کنید که واقعا مفید است. من می‌خواهم. شما دهان خود را به خوبی و زیاد باز کنید زیرا به شما کمک می‌کند تا صدایتان بلند باشد و می‌خواهم. تا زمانی که میتوانید. آه را بلند بگویید. آه مثل این است که آن مضحک است اما شما باید. انجام دهید. این یک تقویت کننده بزرگ است. این کار طناب‌های صوتی را مجبور می‌کند. در موقعیت آواسازی کنار هم بمانند و آن عضلات کار کنند. تمرین بعدی برای انجام این کار ، من نیز می‌خواهم که شما را به ۱۰ تا از هر یک بپردازید و این بالاترین و کمترین زیر و بمی است و پس از آن شما به سمت بالا انتقال می‌دهید.

تا بالاترین زیروبمی که می‌توانید. تا آنجا که می‌توانید بروید و سپس شروع کردن به سمت محدوده و انتقال به سمت زیر و بمی پایین . . دربیماری پارکینسون به دلیل سفتی عضلات دامنه صدای شما شروع به محدود شدن می‌کند و پس از آن شما صدای شما مونوتون ( یکنواخت ) میشود این یک تمرین خوب برای افزایش دامنه صدا هست. واقعا خودتان را تحت فشار قرار بدهید تا صدا را به بالاترین و پایین‌ترین حد برسانید چیزی که بعدا می‌خواهم. به شما آموزش بدهم که با حجم صوتی کم کیفیت صوتی بالا داشته باشید. چگونه صدای بلند . . بیمارپارکینسون بسیاری از افراد را صدا می‌زند. صدا به نوعی پایان خواهد یافت. با صدایی که خیلی آرام و پایین است.

به طوری که من میخواهم. این کار را انجام دهم کیفیت را به همان شیوه‌ای که ما انجام می‌دهیم. افزایش دهیم . ابتدا با تکنیک‌های ریلکسیشن ( آرامش ) است. روش yawn sigh نامیده می‌شود که در آن شما خمیازه وانمود می‌کنید و اجازه می‌دهید که آه طبیعی آسان بیرون بیاید. آهی طبیعی که پنج بار تلاش می‌کند. از اینجا فشار بگذارید. نفس بیرون بیاید. به طور طبیعی برای کاهش فشار در گلویتان گام بعدی چیزی است که من می‌خواهم. شما کار روی عبارات هستند که بسیار رسا نیاز داره که حین این تمرین به یک آینه نگاه کنید. در بیماری پارکینسون عضلات چهره شروع به سفت شدن و همچنین دامنه حرکت عضلات چهره کم می‌شود.

شما نمی‌تونید. زبان خود را زیاد با چهره تان بیان کنید. چیزهای کوچیکی در چهره تان در ارتباطات مهمند مانند ابروها بالا بردن ابرو‌ها و بالابردن گونه‌ها که اطلاعات بسیار مهمی می‌دهد وقتی که ما این را به خاطر سفتی عضلات چهره نداریم. تحت تاثیر میگذاره که نشون میده. ما چطوری با مردم ارتباط برقرار می‌کنیم و چگونه مردم ما را درک می‌کنند . . طوریکه جلوی آینه ایستاده ایم. من یک لیست از کلمات و عبارات بیانی می‌گذارم. به طور مثال « وای » مثل کسی که برای اولین بار پیش ما برای درمان می‌آید . . خواهد گفت « وای » . . زمانیکه آن‌ها می‌روند می‌گویند « وای » . این چیزی است که من می‌خواهم.

شما واقعا اغراق آمیز بیان کنید و صدای خود را در یک دامنه وسیعی از زیر و بمی‌ها به کار بگیرید. اخرین چیزی که می‌خواهم. انجام دهید. تهیه لیستی از از ۱۰ عبارات و جملات که شما هر روزمی گویید. معمولا ساده هستند. هر چیز محاوره مثل « از کمک شما ممنونم » یا می‌توانید. اسامی را وارد کنید. اسامی افرادی که آن‌ها را می‌شناسید و دوستشان دارید. مثل اعضای خانواده تان حالا من می‌خواهم. با این ۱۰ عبارت بیان آنها را با به کارگیری استراتژی‌های خوب تمرین کنید . . بنابراین من می‌خواهم. شما خوب نفس بکشید تا بلندی صدایتان را پشتیبانی کند. کیفیت خوب صدا با باز کردن دهان است که بیش‌تر از تلفظ دهان شما گسترده باز است میتوانید.

این کلمات رو بلندتر بگویید اگر صدا لغزید به شدت به عقب پیشنهادم این هست. دوباره تلاش کنید. برای یک تمرین خانگی برای پارکینسون کلینیک جایروس …تشکر خدانگهدار کلینیک جایروس


پارکینسون - گفتاردرمانی- گفتار- تمرین در منزل