خوشم اومد 14 تعداد نمایش 1696 1398-01-29

درمان اختلالات بلع - دکتر راضیه رضوانی گفتاردرمانگر

این موارد جانبی درمان حتما باید بعد از ارزیابی اولیه از بلع وشرایط بیمار باشد برای هر بیمار قابلیت اجرا ندارد اجرای آن بدون معاینه اولیه گفتاردرمانگر توصیه نمی شود

سلام به مطب گفتاردرمانی خوش آمدید. به طور کلی در رابطه با اینکه چه اختلالات بلعی هست. صحبت شد. شما میخواهید. بیشتر درباره اختلال بلع بدانید. لطفا ویدیو دیگر من را تماشا کنید. این هفته من قصد دارم. به شما سه تمرین و سه مانورموقعیتی برای کمک به فرد مبتلا به دیسفاژی بدهم که آسیب شناسان گفتارو زبان ( گفتاردرمانگرها ) استفاده می‌کنند. تمرین بلع مثل تمرین دیگر درمانگران است. عضلات دیگربدن را تمرین می‌کنند. ما می‌توانیم. عضلات بلع را تمرین دهیم. این‌ها موثر است زمانی که یک برنامه درمانی جامع وجود دارد. در محل و شما با یک گفتاردرمانگر کار می‌کنید. از ما ( گفتاردرمانگران ) شروع می‌شود.

سه تمرین برای تقویت بلع شماره یک این است که نامیده می‌شود ماساکو و معمولا توسط گفتاردرمانگرها استفاده می‌شود کاری که شما انجام می‌دهید ، زبانتان را بین دندان‌ها قرار دهید و سپس شما بلع انجام دهید. حین کل عمل بلعیدن زبان شما بین دندان هاست. شماره دو این است نامیده می‌شود. مانور مندلسون . . کاملا دشوار است. برخی از افراد آن را درست نمی‌دانند و برخی از افراد آن را با تقلا انجام می‌دهند ، اما اگر شما می‌توانید. آن را انجام دهید. واقعا تمرین خوبی هست. به نحوی اساسا وقتی شما می‌بلعید. سیب آدم شما یا این بریدگی کوچک که شما اینجا دارید زمانی که شما غذا یا نوشیدنی می‌خورید.

آن پایین می‌آید و گلویتان بالا می‌آید و اگر شما گلویتان را احساس کنید. شما می‌توانید. احساس کنید که بریدگی ( تیرویید ) بالا می‌رود و سپس برگشت اما مانورمندلسون این است هنگامی که شما می‌بلعید و غذا یا بزاق پایین می‌رود. شما بریدگی ( برجستگی تیرویید ) را بالا نگه دارید بنابراین شما می‌بلعید و نمی‌گذارید برود و آن را نگه می‌دارید و در حالی که شما آن را نگه دارید . . در واقع نفس خود را نگه می‌دارید ، زیرا برای لحظه‌ای که شما می‌بلعید. نفس خود را نگه دارید و این جایی است که موقعیت گلو وقتی که شما می‌بلعید. بریدگی بالا می‌آید تا شما آن را نگه دارید و سپس شما اجازه می‌دهید برود.

بعد از سه تا پنج ثانیه سومین تمرین تقویتی برای کمک به زمان بندی یک بلع که بلع سوپراگلوت نامیده می‌شود. آنچه شما انجام می‌دهید. درست قبل ازبلعیدن نفس خود را نگه دارید و سپس شما می‌بلعید و بعد سرفه کنید طوریکه سه مرحله … ۱نفس خود را نگه دارید. ۲ ببلعید و ۳ سرفه …در حال حاضر سه مانور موقعیتی برای کمک به بلع است . . اما این مانورها انجام می‌شود. برای کمک به جلوگیری از ورود اشتباهی غذا یا نوشیدنی به پایین ( ریه ) می‌کند که مانورها به بستن راه هوایی کمک می‌کنند. بسیار مهم است زمانی که شما می‌بلعید اولین و رایج‌ترین مانور خم کردن چانه است. آنچه را که انجام می‌دهید .

. یا آنچه را که می‌آموزید. فرد باید. زمانی انجام دهد که آماده برای بلع باشد پس ازنوشیدن مایعات در دهانشان یا جویدن غذا پیش از اینکه آن‌ها شروع به بلع کنند. چانه خود را به سینه خود بزنند. شبیه غبغب همانطور که می‌گویم. شما سخت می‌بلعید و سرتان را در تمام مدت پایین نگه می‌دارید . . شما می‌توانید. با صبر و حوصله انجام دهید. این تنها راهی که آنها می‌توانند. با خیال راحت ببلعند و شما ببینید. افراد را . . اگر شما فکر کنید. به یک لقمه بزرگ وقتی افراد مقدارزیاد مواد غذایی در دهانشان هست . . و طریقی که آن را پایین می‌دهند اگر شما سر آن را خم کنید.

کمک می‌کند تا راه هوایی باز شود مواردی که به روش دیگر آسان ترمی شود بلعید : دومین مانور موقعیتی است. به میزان زیادی به افراد با سکته مغزی کمک می‌کند که روی یک طرف طناب صوتی اثر می‌گذارد اگر کسی که سکته مغزی داشته و سمت چپ بدنش آسیب دیده که روی طناب صوتی چپ تاثیر گذاشته که بسیار رایج است کاری که انجام می‌دهید وقتی میخواهید ببلعید. سر خود را به طرف آسیب دیده بچرخانید طرفی که کار نمی‌کند و بعد شما ببلعید طوری که اساسا وقتی سرتان را می‌چرخانید . . یک طرف گلو را جدا می‌کنید. غذا فقط از سمت سالم پایین می‌آیند. آخرین مانور موقعیتی بسیار واضح است وقتی که صاف نشسته اید و می‌خورید.

این بسیار مهم است. مطمئن شوید که فرد دارای اختلال بلع در زاویه ۹۰ درجه نشسته باشد. در هر باری که چیزی را می‌بلعد. راحت‌تر است. روی یک صندلی نشسته باشد ، اما اگر آنها در رختخواب هستند. تخت را تا ۹۰ درجه و یا تا آنجا که ممکنه. بالا بیاورید. این به میزان قابل توجهی سرفه و آسپیراسیون را کاهش می‌دهد تشکر . . امیدوارم که این ویدیو کمک کننده باشد. ویدیوهای بعدی را دنبال کنید. مترجم دکتر راضیه رضوانی . . گفتاردرمانگر