خوشم اومد 10 تعداد نمایش 780 1398-05-29

آیا روانشناسی یک علم است؟

آیا روانشناسی یک علم است؟

به ( روانشناسی ) خوش آمدید. با شما ( هنک گرین ) میزبان خود ، در هفته دو بار ما برای بررسی علوم پشت سرهم با شما خواهیم بود. چه چیزی باعث ایجاد اقدامات و واکنش‌های بین انسان می‌شود ؟ درست است ! من آن را گفتم : علم روانشناسی از خیلی قبل پیش بوده است. از زمان شروع روانشناسی در اوایل قرن نوزدهم ، مردم درباره این موضوع بحث می‌کردند. شما به وضوح می‌توانید ببینید که چرا برخی از افراد ، روانشناسی را یک علم واقعی نمی‌دانند. مطالعه ذهن انسان غالباً فاقد شرایط آزمایشگاهی قوی است که امکان انجام چنین آزمایشاتی را فراهم می‌آورد و نتایج قطعی که در زمینه‌های دیگر مانند نجوم یا شیمی می‌یابد.

آره روانشناسی ممکن است. فریبنده باشد زیرا مغز ما به سادگی پیچیده است. وخیلی چیزها را یادداشت میکند. تعریف علم به طور شگفت آور پیچیده است زیرا هیچ تعریف اساسی وجود ندارد که همه مردم با آن موافق باشند اما بیشتر مردم موافق هستند که روانشناسی علم مبتنی بر مشاهده است. پدیده‌های طبیعی و سپس استفاده از این مشاهدات برای تدوین قوانین و اصول علمی سپس این فرضیه‌ها از طریق روش علمی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. اینها مراحلی است که شما احتمالاً در اولین فصل علمی خود آموخته اید : مشاهده ، فرضیه ، آزمایش تحلیل ، نتیجه گیری اما اینها فقط قوانین اساسی هستند و بیشتر رشته‌های علوم درسی را دنبال می‌کنند. کمی متفاوت از یکدیگر به عنوان مثال ، فیزیکدانان ذرات نمی‌توانند.

بوزون هیگز را به طور مستقیم تشخیص دهند ، در عوض به آنها اعتماد دارند. آمار برای اثبات وجود خود ، اما این بدان معنی نیست که آنها وجود ندارند یا آن فیزیک واقعاً علمی نیست. آنچه خوانده می‌شود ( قواعد علم ) کاملاً به ماهیت حوزه جهان بستگی دارد روانشناسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار انسان است ، موارد بسیاری وجود دارد که از راه‌های انجام این کار پیروی میکنند اما هر روانشناس خوب می‌تواند. به شما نشان دهد که روشهای تحقیق او چگونه از روش علمی پیروی می‌کنند. درست مثل زیست شناسی یا شیمی معمولاً روانشناسان پس از مشاهده الگوهای در رفتارهای انسانی آنها یک فرضیه قابل آزمایش برای توضیح دلیل بروز این پدیده ایجاد می‌کنند.

آنها ممکن است. سناریوی خاصی ایجاد کنند و ببینند. آیا این امر منجر به اقدامات خاصی خواهد شد یا خیر بنابراین اگر آنها می‌خواهند. یک همبستگی بین دو متغیر پیدا کنند - اگر یک رویداد و رفتار خاص به نوعی مرتبط هستند - آنها یک آزمایش میدانی انجام می‌دهند : آنها مردم را با دقت در شرایط عادی تماشا می‌کنند یا اگر می‌خواهند بدانند که یک رابطه علّی وجود دارد - که یک رویداد خاص منجر به یک رفتار خاص می‌شود. آنها یک آزمایش دقیق ، برنامه ریزی شده و تکرار شونده انجام می‌دهند آنها سپس از نتایج آماری استفاده می‌کنند تا رابطه این داده‌ها با متغیرها را تحلیل کنند. برای اطمینان از صحت نتایج ، آزمایش بیش از یک بار تکرار می‌شود.

تحت همان شرایط به نظر می‌رسد. مانند علم است ، درست است ؟ بعضی از افراد که اعتقاد ندارند. علم روانشناسی معمولاً می‌گویند. روانشناسی نیست. داده‌ها کامل نیستند و یا به چند روش قابل تفسیر هستند آنها همچنین ممکن است. استدلال کنند که اصطلاحات در روانشناسی ایده‌های انتزاعی برای آزمایش است. به عنوان مثال ، چگونه می‌توانید. شادی را تعریف کنید ؟ هر فرد بسته به جامعه یا شرایط پیرامون آن ، خوشبختی را به روش خود تعریف می‌کند یا حتی بسته به اینکه کدام روز از هفته است ، پس محققان چگونه آن را پیدا می‌کنند ؟ همچنین ، چگونه می‌توانید. مقدار چیزی را دقیقاً مانند خوشبختی اندازه گیری یا ضرب کنید ؟

استدلال دیگر این است که نتایج آزمایش‌های روانشناسی به طور کلی یکسان نخواهد بود زیرا افراد آنها هر روز تغییر می‌دهند اما روانشناسان این موارد را در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال ، اگرچه شما نمی‌توانید. اصطلاحات انتزاعی مانند شادی ، عصبانیت و غیره را اندازه بگیرید . روانشناسان می‌توانند. آن را فعال کنند : به این معنا که ساخته شده ، آزمایش شده و تأیید شده اند. چیزی برای ترسیم اصطلاح انتزاعی با مراجعه به نمونه خوشبختی ، می‌توانند. با مشاهده تعداد دفعات ، آن را مطالعه کنند خنده یا لبخند بزنید یا ممکن است. از مردم بخواهند که شادی خود را در مقیاس ۱ تا ۱۰ ارزیابی کنند ، یا آنها می‌توانند. کمیت را اندازه بگیرند.

اندروفین در بدن آنها همه این گزینه‌ها به دلایل مختلف مفید هستند زیرا نتایج معتبر و ارزشمند ارائه می‌دهند همچنین ، بسیاری از استدلال‌ها علیه روانشناسی از دانستن هدف واقعی عمل آن آگاهی ندارند. روانشناسی به دنبال تجربیات عمومی بشر نیست و این به این دلیل است که وجود ندارد. انسان‌ها گیج می‌شوند : شما تحت تأثیر چیزهای مختلف ، از فرهنگ اطراف خود گرفته. تا شرایط خود قرار می‌گیرید و حتی آن کتابی که در کودکی زیاد خوانده اید. وضع قوانین ثابت برای رفتار انسان ، جزئیات و ظرافت‌های بسیاری را از دست نخواهد داد باوجود. قرار گرفتن افراد در موقعیت‌ها بنابراین ، محققان مدتهاست که می‌دانند که نتایج کارشان با اختلافات بین آنها محدود است.

افراد این کار را در طول تحلیل و نتیجه گیری در نظر می‌گیرند. در پایان ، روانشناسی علمی درست مثل زیست شناسی ، شیمی یا فیزیک ذرات است اما بسیاری از کتابهای شبه علمی در خارج از کشور خود و ستونهای مشاوره وجود دارد و سایتهایی که ادعاهای دروغین درباره روانشناسی می‌کنند. تمایز بین حقیقت و داستان می‌تواند. دشوار باشد. این یکی از دلایلی است که ما این برنامه را شروع کرده ایم. انسان‌ها غیر عادی ، شگفت انگیز و جذاب هستند و ما می‌خواهیم. علم نهفته را کشف کنیم. چگونه فکر می‌کنیم و عمل می‌کنیم اما ما همچنین تصورات غلط را در ذهن خود خواهیم شکست. ما این کار را بر اساس شواهد علمی قوی انجام خواهیم داد .

امیدوارم که به ما بپیوندید . با تشکر از شما برای تماشای این اولین قسمت از ( SciShow روان ) ساختن این قسمت ممکن نبود اگر شما یکی از آنها باشید. با تشکر از شما برای کمک به ما در ارائه این کانال جدید اگر شما یکی از حامیان مالی ما نیستید و می‌خواهید. به ما در ارائه قسمت‌های این برنامه کمک کنید ، می‌توانید. به آنجا بروید. سایت سایت می‌توانید. جوایز بسیاری از جمله گفتگوی زنده با کارمندان SciShow یکبار در ماه پیدا کنید. صحنه‌های خنده دار به طور انحصاری به طور نادرست فیلمبرداری شد و بسیاری از مطالب روانشناسی هر هفته به کانال ما می‌روند پس به ما بپیوندید .