خوشم اومد 6 تعداد نمایش 2181 1398-07-08

سرطان پوست

سرطان پوست چیست؟ سرطان پوست رشد کنترل نشده سلول های درون پوست است.

فرا گرفتن پزشکی کار سختی است ! اما ما آن را آسان می‌کنیم . سخنرانی‌ها و یادداشت‌های شما طول می‌کشد. تا یک برنامه مطالعه شخصی با فیلم‌های اختصاصی ایجاد کنید ، سوالات و مرتبا را تمرین کنید و موارد دیگر . امروز آن را رایگان امتحان کنید ! سرطان پوست رشد غیرقابل کنترل سلولهای داخل پوست است . سه نوع اصلی وجود دارد : سرطان سلول بازال ، سرطان سلول سنگفرشی و ملانوما . بعضی از سرطان‌های پوست می‌توانند. در سایر نقاط بدن گسترش یابند. باب مارلی ، خواننده و ترانه سرایی بود که مدت کوتاهی پس از تشخیص ملانوم درگذشت . پوست به سه لایه تقسیم می‌شود - اپیدرم ، درم و هیپودرم . هیپودرم از چربی و بافت پیوندی ساخته شده است که پوست را به قسمت زیرین لنگر می‌زند ماهیچه .

درست در بالا درم ، که شامل فولیکول‌های مو ، اعصاب و رگ‌های خونی است . و بالاتر از آن ، بیرونی‌ترین لایه پوست ، اپیدرم است . خود اپیدرم چندین لایه سلولی دارد که بیشتر آنها کراتینوسیت هستند. برای پروتئین کراتین که از آن پر شده. نامگذاری شده است . کراتین یک پروتئین قوی و فیبری است که به کراتینوسیت‌ها اجازه می‌دهد. تا از خود محافظت کنند. از بین می‌روند ، وقتی دستان خود را از طریق ماسه در ساحل مالش می‌دهید . کراتینوسیت‌ها زندگی خود را در عمیق‌ترین لایه اپیدرم به نام لایه لایه شروع می‌کنند پایه یا لایه پایه ، که از یک لایه واحد از ستون‌های کوچک ، مکعبی تا پایین ساخته شده است.

سلولهای بنیادی که به طور مداوم تقسیم می‌شوند و کراتینوسیت‌های جدیدی را که همچنان به بلوغ می‌روند. تقسیم می‌کنند. از آنجا که از طریق لایه‌های اپیدرمی مهاجرت می‌کنند ، به یک سنگفرش شبیه پنکیک صاف می‌شوند. شکل آنها به عنوان صعود . اما بازالت لایه بندی شده. حاوی گروه دیگری از سلول‌ها - ملانوسیت‌ها نیز است که ترشح می‌شوند. رنگدانه پروتئین یا ماده رنگ آمیزی به نام ملانین . ملانین در واقع یک اصطلاح گسترده است که انواع مختلفی از ملانین موجود در افراد را تشکیل می‌دهد. رنگ پوست متفاوت است . این زیرگروههای ملانین از رنگ مشکی تا زرد مایل به قرمز و نسب آنها از نظر رنگی متفاوت است کمیت و میزان متابولیزه شدن آنها ، رنگ پوست یک فرد را تعیین می‌کند .

هنگامی که کراتینوسیتها در معرض آفتاب قرار دارند ، آنها سیگنال شیمیایی به ملانوسیت‌ها می‌فرستند ، که آنها را در ساختن ملانین بیشتر تحریک می‌کند . ملانوسیتها ملانین را درون کیسه‌های کوچکی بنام ملانوزوم منتقل می‌کنند و اینها گرفته می‌شوند. توسط کراتینوسیت‌های تازه تشکیل شده ، که بعداً با مهاجرت ، ملانین را متابولیزه می‌کند. به لایه‌های بالاتر اپیدرم . ملانین سپس به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل می‌کند ، زیرا ساختار پروتئین آن از بین می‌رود ، یا نور ، اشعه ماوراء بنفش را پراکنده می‌کند - که در صورت عدم کنترل می‌تواند. باعث آسیب به DNA در سلولهای پوستی و سرب شود. به سرطان پوست ملانوسیت‌ها را نیز می‌توان. در درم ، در پایه فولیکول مو ، جایی که در آن وجود دارد ، یافت ملانین را به سلولهای کراتینه شده.

مو تشکیل دهید . حال اگر یک جهش DNA در هر یک از این انواع سلولی وجود داشته باشد که منجر به کنترل نشده شود ، تومور ایجاد می‌شود. تقسیم سلولی . به طور معمول این جهش در پروتئین‌های آنتوژنز است که منجر به افزایش تقسیم سلولی می‌شود ، یا جهش در ژنهای سرکوبگر تومور که منجر به از بین رفتن مهار تقسیم سلولی می‌شوند . شما می‌توانید. مانند پروتئین‌های آنتوژنز به عنوان ژنهای شتاب دهنده یا پدال گاز و سرکوبگر تومور فکر کنید. ترمزها بیش از حد شتاب یا عدم توانایی در ترمز می‌تواند. منجر به تقسیم سلول‌های فراری شود . در نتیجه ، سلولهای جهش یافته می‌توانند روی هم جمع شوند و می‌توانند. به یک توده تومور تبدیل شوند .

برخی از این تومورها خوش خیم هستند و به خوبی در موضع یا موضعی باقی مانده اند . اما برخی از آنها به تومورهای بدخیم یا سرطان تبدیل می‌شوند و این مواردی هستند که از بین می‌روند. غشای زیرزمین آنها و به بافتهای اطراف حمله می‌کند . سلولهای تومور بدخیم می‌توانند. به خون یا رگهای لنفاوی مجاور وارد شده و از آنجا عبور کنند. محل اولیه برای ایجاد یک سایت ثانویه از رشد تومور در جایی دیگر از بدن است - و به آن متاستاز گفته می‌شود . سرطان پوست بر اساس نوع سلول پوستی که در آن نقش دارد. تمایز می‌یابد. توده تومور شایع‌ترین آن کارسینوم سلول بازال است که شامل سلول‌های موجود در بازال لایه می‌باشد .

این تومورها رشد توام با کندی دارند که می‌توانند. به صورت موضعی تهاجمی باشند اما بندرت متاستاز می‌شوند. به مناطق دوردست بدن رگهای خونی در نزدیکی درم می‌توانند. برای رساندن مواد مغذی بیشتر به عنوان تومور گشاد شوند. رشد می‌کند. کارسینوم سلول بازال می‌تواند. به صورت سطحی رشد کند و در چند سانتی متر از سطح آن گسترش یابد. اپیدرم آنها می‌توانند. غشای زیرزمین را بشکنند و به درم حمله کنند و جزایر تشکیل دهند. بند ناف سلولهای تومور . سلول‌های توموری در حاشیه جزایر به طور معمول خود را در یک خط قرار می‌دهند ، مانند پست‌های حصار ، تشکیل یک الگوی خوشبختانه دومین نوع متداول سرطان پوست ، سرطان سلول سنگفرشی است.

کراتینوسیتهای سنگفرشی اکنون ، یک ضایعه پیش سرطانی که می‌تواند. به کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شود ، اکتینریک نامیده می‌شود. کراتوز در یک کراتوز اکتینیک ، کراتینوسیت‌ها در اثر اشعه آسیب دیده و شروع به تولید بیش از حد می‌کنند. کراتین با گذشت زمان ، این کراتینوسیت‌های آسیب دیده می‌توانند. به سلول سلول سنگفرشی تبدیل شوند . مرحله اولیه کارسینوم سلول سنگفرشی نیز بیماری بوون یا سنگفرش نامیده می‌شود. سرطان سلولی درجا . در این مرحله ، تومور در اپیدرم یافت می‌شود ، اما از بین نرفته است. پوسته‌ی مقر اصلی . سلول‌های توموری غیر آلیک هستند - بزرگ شده و رنگدانه می‌شوند . هرچه کارسینوم سلول سنگفرشی تهاجمی‌تر شود ، می‌تواند. از غشای زیرزمین شکسته شود و به درم گسترش یابد .

حتی ممکن است. به هیپودرم برسد ، در این مرحله احتمال متاستاز بیشتر است . سلول‌های توموری در این مراحل پیشرفته به طور معمول در میزان بلوغ آنها متفاوت است ، اشکال غیرطبیعی دارند و کراتین بیش از حد تولید می‌کند که مروارید است . سرانجام ، پرخاشگرترین نوع سرطان پوست ، ملانوما است که ملانوسیت‌ها را درگیر می‌کند . اکنون ، nevus melanocytic ، که بیشتر به عنوان خال شناخته می‌شود ، ناشی از نوعی ملانوسیت است که بیش از حد ملانین تولید می‌کند . این خالها را می‌توان. بعنوان سرطانی در نظر گرفت زیرا خطر خطر تبدیل شدن به آنها را افزایش می‌دهد. یک ملانوما ملانوما به صورت افقی در اپیدرم و درم‌های سطحی رشد می‌کند .

و به صورت عمودی رشد می‌کنند - حمله به درم . متاستاز بیشتر با عمق تهاجم همراه است و در حقیقت ، ملانوم است. کشنده‌ترین شکل سرطان پوست به دلیل تمایل آن به سرعت متاستاز شدن . به طور معمول ، سلول‌های تومور هسته‌های بزرگی با خطوط نامنظم دارند و ملانین تولید می‌کنند. در رنگهای مختلف : قهوه‌ای ، قرمز ، آبی تیره و خاکستری . دلایل سرطان پوست هم می‌تواند. ژنتیکی باشد و هم محیطی . تا کنون ، عامل اصلی محیطی قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید یا غرفه‌های برنزه کننده است . اغلب ، خطر ابتلا به سرطان پوست با قرار گرفتن در معرض آفتاب در طول زندگی افزایش می‌یابد. جمع می‌شود.

برخی عفونت‌های ویروسی ، مانند ویروس پاپیلومای انسانی . سرکوب سیستم ایمنی بدن ؛ و داشتن پوست سبک نیز تمایل به افزایش خطر دارند . سرطان پوست به طور معمول روی پوستی که در معرض آفتاب است. ظاهر می‌شود . کارسینوم سلول بازال می‌تواند. به عنوان سطح جامد کاملاً متشکل ، مروارید ، مومی یا براق ظاهر شود . پوست . همچنین می‌توانند زخم و قرمز یا رنگدانه باشند . کراتوز اکتینیک می‌تواند. به صورت تکه‌های خشک ، زبر تقریباً شبیه به کاغذ کاغذی باشد که اطراف آن احاطه شده است برنزه ، قهوه‌ای ، قرمز یا پوست رنگی . آنها معمولاً روی لب ، صورت ، پوست سر ، بازو ، گوش و قسمت پشت دست شکل می‌گیرند .

کارسینوم سلول سنگفرشی می‌تواند. به عنوان کوچک ، به زیبایی دیدنی و سرخ رنگ سطح قرمز ظاهر شود. پوستی با پلاک‌های پوسته پوسته در بالا ، که گاهی اوقات می‌تواند. زخم شود . خال‌ها می‌توانند. به اندازه کوچک ظاهر شوند . بیضی لکه‌های برنز ، صورتی ، سیاه یا قهوه‌ای که می‌توانند صاف یا باشند. بلند شده سرانجام ، علائم نگران کننده ملانوما را می‌توان. با استفاده از ABCDE مونمونیک در جایی به یاد آورد. ضایعات به صورت نامتقارن هستند ، مرزها نامنظم یا شکاف هستند ، رنگ متفاوت است. در همان ضایعه ، قطر از اندازه یک پاک کن مداد ، و بزرگتر است. ضایعه با گذشت زمان به سرعت تکامل می‌یابد و می‌تواند.

باعث افزایش سطح پوست شود . این ضایعات همچنین ممکن است خارش یا دردناک باشد . بیوپسی بافتی برای تشخیص قطعی سرطان پوست و گزینه‌های درمانی لازم است. شامل برداشتن با جراحی یا کرایوتراپی ، که تومور منجمد شده است . پرتودرمانی ، شیمی درمانی یا ایمونوتراپی نیز ممکن است. گزینه‌های دیگری باشند . سلولهای پیش سرطانی مانند کراتوز اکتیک یا نوروس ملانوسیتیک به طور معمول از بین می‌روند. برای جلوگیری از پیشرفت آنها به سرطان پوست با کرایوتراپی یا درمان فتودینامیکی ، که در آن نور برای القای مرگ سلولی استفاده می‌شود . برای یادآوری : سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد : شایعترین سرطان سلول پایه . دومین سرطان شایع سلول سنگفرشی . و کشنده‌ترین ، ملانوما - و آنها همه از رشد کنترل نشده.

سلول‌ها در لایه اپیدرم پوست تشکیل می‌شود . تومورها می‌توانند. نسبتاً حاوی باقی مانده و یا به لایه‌های دیگر پوست حمله کنند . هرچه تومور عمیق‌تر حمله کند ، خطر متاستاز بیشتر می‌شود . قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یک عامل خطر است ، به ویژه مناطقی از صورت و بدن در معرض آفتاب قرار دارند. مانند پوست سر آسیب دیده است . لب ؛ گوش‌ها ؛ بازوها و پشت دستها تشخیص با بیوپسی بافت انجام می‌شود و درمان‌ها می‌توانند. شامل از بین بردن جسمی شوند سلولهایی که خطر ابتلا به سرطان پوست را دارند. سلولهای تومور نیز معمولاً با پرتودرمانی ، شیمی درمانی یا ایمونوتراپی از بین می‌روند و تحت درمان قرار می‌گیرند .


سرطان پوست سرطان ملانوما کارسینوم سلول سنگفرشی ملانوم